۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير ساعت 6:21 AM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 7456 کد مطلب: 2933  

زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون

آکام نیوز
آکام نیوز:با طرح احتمال حمله نظامی به ایران، بسیاری از فعالان ضدجنگ موضع گرفتند. اما بخشی از اپوزیسیون عملاً در جبهه مدافعان حمله به ایران قرار گرفتند و برای تشدید تحریم‌ها، لابی می‌کردند ...
۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۶ مهر ساعت 09:51

آکام نیوز:در حالی که بیشتر سیاستمداران بریتانیا، ایران را تهدیدی بزرگ برای منافع قدرت‌های غربی تصور می‌کنند و چهره‌های انگلیسی نیز در ایران اغلب اشخاصی فاسد شناخته می‌شوند، پیروزی جناح چپ گرا و رهبری جدید حزب کارگر که در فضای رسانه‌ای جهان به "زلزله‌ی سیاسی" در ساختار قدرت بریتانیا نیز تعبیر شده است، نقطه‌ی عطفی در تاریخ معاصر انگلستان و روابطش با ایران محسوب می‌شود.

جرمی کوربین مانیفست خود را تغییر ساختار اقتصادی بریتانیا و مخالفت با ریاضت اقتصادی، ملی‌سازی حمل‌و‌نقل همگانی و انرژی، تغییر سیاسیت‌های تبعیض شغلی و استفاده‌ی بهتر از مهارت‌های کارگران، کاهش هزینه‌های زندگی از طریق کمک به رشد رفاه، توجه به معضلات مسکن و اجاره، بهینه‌سازی خدمات درمانی و مراقبتی، ساماندهی سیستم آموزشی و کاهش هزینه‌های آموزش و توزیع عادلانه‌ی ثروت میان شهروندان بریتانیا اعلام کرده است.

کوربین از فعالان باسابقه‌ی ضدجنگ و فعال حقوق‌بشر است؛ توصیف وی از چشم‌انداز آینده، دوره‌ی پایان "بلریسم" در انگلستان است، اما آنچه موجب نگرانی جریان‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی گشته، همفکری آقای کوربین با سیاست خارجی ایران و نگاه به ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در صلح جهانی بوده است، مسئله‌ای که کاملاً نقیض اهداف، فعالیت‌ها و انتظارات اپوزیسیون ایرانی محسوب می‌شود.

یک سیاست‌مدار بریتانیایی که کمتر کراوات می‌زند و به گفته روزنامه گاردین، با ته‌ریش خود "تیپ" معترض و متفاوتی نسبت به سران فعلی حزب حاکم به نمایش می‌گذارد، حالا با حمایت بزرگ‌ترین سندیکاهای کارگری پا به عرصه مبارزه با دولت محافظه‌کار انگلیس گذاشته است. او در اولین سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی‌اش، حمایت خود از صادق خان، کاندیدای مسلمان این حزب برای شهرداری لندن را اعلام کرد.

بی‌بی‌سی فارسی در برنامه‌ای در همین خصوص، بدون اعتنا به اقبال وسیع شهروندان انگلیسی از کوربین و شخصیت‌های سیاسی موافق کوربین و توجه به دلیل انتخاب مردم انگلیس و بررسی برنامه‌های انتخاباتی وی، تنها به نظر منتقدان کوربین و تضاد و تفاوت نظر وی با سیاست‌های حزب محافظه‌کار انگلیس پرداخت.

مهدی پرپنچی، مجری برنامه با اشاره به نگرانی دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس از پیروزی رهبر اصلی‌ترین حزب رقیب خود، کوربین را تهدیدی برای امنیت ملی، امنیت اقتصادی و امنیت خانوادگی معرفی کرد.

کریس هدج، نویسنده روزنامه‌ی تراس دیگ نیز انتخاب جرمی کوربین را شوک بزرگ در حزب کارگر و بخشی از "شورش جهانی علیه مستبدین" توصیف کرده و معتقد است شهامت کوربین، درسی برای خودکامگی‌های آمریکا خواهد بود.

کریس هدج از موضع خود می‌گوید: مسلماً مردم از سیاستمداری که فلسطینی‌ها را به لابی اسرائیل می‌فروشد حمایت نخواهند کرد و بلکه در کنار کسی خواهند بود که مخالف جنگ و نظامی‌گری، تبعیض‌های نژادی و بی‌عدالتی باشد.

مسئله‌ی فلسطین و حمایت آشکار آقای کوربین از آن یکی از عمده‌ترین نگرانی‌های محافظه کاران انگلیسی و همچنین جریان‌های سیاسی ایرانی مدافع اسرائیل است. نویسنده‌ی سایت تراس دیگ – truthdig - در همین رابطه می‌نویسد: حمایت آمریکا از اسرائیل و سیاست‌های نئولیبرالی آن که "نگرشی عبوس و خشونت‌آمیز" نسبت به جهان دارد، ماشین نظامی بریتانیا نیز را به ابزار بی‌مصرف خود تبدیل کرده است.

درخواست محاکمه‌ی اسرائیل در رابطه با جنایات جنگی علیه فلسطینیان، انتقاد از سیاست‌های جنگ افروزانه‌ی انگلیس و آزار و اذیت مسلمانان، درخواست خروج بریتانیا از ناتو و توقف حملات هوایی این کشور در خاورمیانه، مخالفت با دخالت نظامی در سوریه، عراق و افغانستان و طرح امحای سلاح‌های هسته‌ای انگلیس از جمله مواضع جرمی کوربین است که عصبانیت تندروها را درپی داشته است.

آقای کوربین در مواضع خود می‌گوید: گسترش داعش در خاورمیانه نتیجه‌ی جنگی است که بوش و بلر در سال 2001 آغاز کردند و برندگان این جنگ تنها کارخانه‌های اسلحه‌سازی و کسانی هستند که منابع این منطقه را غارت می‌کنند.

جرمی کوربین، مانند سیریزا در یونان و پودنوس در اسپانیا بخشی از مقاومت پراقبال جهان در مقابل سیاست‌های نئولیبرالی و سیستم سرمایه‌داری و امپرالیسم آمریکایی است.

او به همراه جک استراو عضو یک گروه پارلمانی بود که سال گذشته پس از شش سال به ایران سفر کرد، وی بارها به این موضوع اشاره کرده است که یکی از اشتباهات بریتانیا در سوریه، مشارکت ندادن ایران در تلاش‌ها برای رفع بحران بوده و معتقد است که توان این کشور برای برقراری صلح در منطقه نادیده گرفته شده است. جرمی کوربین خواهان رفع تحریم و فشارهای غرب علیه ایران وی همچنین بر مشارکت حزب الله، حماس و ایران در گفتگوها و تأمین امنیت خاورمیانه تاکید دارد، که باعث حمله‌ی مخالفانش از جمله اپوزیسیون ایرانی شده است.

رئیس جدید حزب کارگر، عضو کمپین همبستگی با فلسطین است و بر علیه آپارتاید در اسرائیل فعالیت می‌کند؛ کوربین سابقاً از همکاران و کارشناسان کانال پرس تی‌وی و نزدیک‌ترین سیاستمدار انگلیسی به جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

آقای کوربین همچنین با اشاره به بنگاه خبری بی‌بی‌سی گفته است: رسانه‌های ملی نباید تبدیل به ابزار سلطه و پروپاگاندای بریتانیا شوند بلکه می‌بایست در خدمت منافع عمومی قرار گیرند.

با اینحال تحلیلگر بخش فارسی بی‌بی‌سی در واکنش به انتخاب جرمی کوربین به عنوان رهبر جدید حزب کارگر بریتانیا و تأثیر آن بر فضای سیاسی منطقه، موضع اپوزیسیون ایرانی را نارضایتی نسبت به این موضوع دانسته است.

هُمن سیدی در خصوص تأثیر اسرائیل در این معادله می‌نویسد: علیرغم اینکه عملکرد اسرائیل در سال‌های اخیر از نگاه بسیاری از ناظران بی‌طرف هم "جرم محرز" شناخته شده است، لابی مدافعان فلسطین در میان اپوزیسیون ایرانی به اندازه‌ی جریان اروپایی که جرمی کوربین از رهبران آن است، قوی نبوده است؛ علاوه‌بر این گزارش‌هایی در مورد نزدیکی طیفی از شخصیت‌های اپوزیسیون به اسرائیل و عربستان، فعالان حقوق‌بشر اروپایی نسبت به جریان‌های سیاسی ایرانی را بدبین کرده است.

در چند سال گذشته، با مطرح شدن احتمال حمله نظامی به ایران، بسیاری از فعالان ضدجنگ از جمله جرمی کوربین، در برابر این جنگ احتمالی موضع گرفتند. اما آنچه این جبهه‌گیری را بیشتر مشخص کرد عملکرد بخشی از اپوزیسیون برانداز جمهوری اسلامی بود که عملاً در جبهه مدافعان حمله به ایران قرار گرفته بود و برای تشدید تحریم‌ها، لابی هم می‌کرد.

تحلیل‌گر بی‌بی‌سی با طعنه‌های عتاب‌آمیز خود خطاب به اپوزیسیون رادیکال می‌نویسد: ادامه سیاست‌های کنونی و مخصوصاً "پناه بردن به قدرت‌هایی که صلاحیت حمایت از جنبش‌های آزادی‌بخش را ندارند" موجب انزوای این جریان خواهد شد، در نتیجه اپوزیسیون برای ادامه‌ی حیات خود می‌بایست به "بازبینی سیاست‌ها" و "به فکر ترمیم چهره خود و فاصله گرفتن از دولت‌های حامی جنگ" باشد.

جرمی کوربین تصمیم دارد مالیات ثروتمندان را افزایش دهد، وی تهدیدی جدی برای اشراف‌گرایان از جمله ملکه و خانواده‌ی سلطنتی و نیز حامیان آمریکا محسوب می‌شود، همچنین از اینرو که وی با مداخلات سلطه‌طلبانه و استعمار مدرن در کشورهای دیگر و هزینه‌های سرسام‌آور آن مخالف است، قطع احتمالی حمایت‌های مالی دولت جدید انگلیس، گروه‌های تغذیه شونده مانند بخش‌هایی از اپوزیسیون ایران را در نگرانی عمیقی قرار داده است.

بر طبق آنچه که نهضت ملی ایران اذعان می‌دارد، مجموعه وسیعی از اتاق‌های فکر و لابی‌ها در غرب بر گسترش احساسات ایران‌ستیزانه متمرکز شده‌اند، موسساتی مانند "دفاع از دموکراسی"، "موسسه واشنگتن" و "امریکن اینترپرایز" از اتاق فکرهای شاخص هوادار جنگ و تحریم‌اند که با استخدام ایرانیانی نام آشنا در رسانه‌های فارسی زبان٬ به تبلیغات خود درباره ایران اعتبار می‌بخشند.

کارمندان ایرانی این مؤسسات که به گفته‌ی ملی-مذهبیون "بخش مهمی از اپوزیسیون ایرانی" محسوب می‌شوند، در فضای انگلیسی زبان و محافل غربی مشغول برای افزایش تحریم‌ها و حمله نظامی به ایران به شدت تلاش می‌کنند و به توجیه‌گرانِ چشم‌انتظارِ تحقق وعده‌های غرب تبدیل شده‌اند.

از این جهت، جبهه‌ی رفرمیست‌های حزب کارگر انگلیس که جرمی کوربین آن را رهبری می‌کند و خواستار تغییر راهبردهای غرب است، چالشی جدی در مسیر سنگلاخ اپوزیسیون ایرانی به شمار می‌آید. برخی از جریان‌های اصلاح‌طلبی مواضع او را "ناخوشایند" دانسته‌اند و جبهه‌ی سلطنت‌طلبان مقیم انگلیس نیز تلویحاً از قدرت گرفتن چپ‌گرایان در ساختار سیاسی بریتانیا و تعامل آن با حکومت ایران، اظهار ناخرسندی کرده‌اند.

از سویی دیگر مسئله "حقوق‌بشر" و تفاسیر متفاوت و وارونه‌ی آن، از مهم‌ترین نقاط اتکای اپوزیسیون ایرانی در راستای کسب منافع و اعمال فشار به دولت ایران محسوب می‌شود. پارلمان انگلیس در گذشته بارها در این مسیر با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی از جمله مجاهدین خلق هم‌راستا و یاری‌دهنده بوده است، با این حال ظهور چهره‌های چپ‌گرا در میان نمایندگان انگلیس و محبوبیت عمومی آنان، خطر قریب‌الوقوع تغییر بافت سیاسی نهادهای تصمیم گیرنده در بریتانیا را درپی داشته است.

مواضع آقای کوربین و تیم نواندیش همراه او در صورت کسب موفقیت، بدون تردید به دگرگونی عمیقی در ساختار فرسوده‌ی پادشاهی انگلستان منجر خواهد شد. به ویژه نگاه بی‌سابقه وی به ایران از جمله مصاحبه‌اش با کانال راشاتودی که معتقد است: "می‌بایست واقعیت جامعه ایران را نه الزاماً با سوءاستفاده از موضوع حقوق‌بشر فهمید تا بتوان برمبنای آن به یک دیالوگ برای صلح دست پیدا کرد"، روابط سرد ایران و بریتانیا را در مسیر جدیدی قرار خواهد داد و در برچیدن بسیاری از سناریوهای کهنه‌ی تندروهای طرفین تأثیرگذار خواهد بود.

اندرو گیلیگان، نویسنده‌ی روزنامه دیلی تلگراف نیز با اشاره به چندین دیدار آقای کوربین با رهبران حماس می‌نویسد: قطعاً وی شخصی ضدیهود نیست اما یادآور چهره‌های مبارزاتی دهه 1980 بر علیه تبعیض نژادی است، نگارنده همچنین حمایت جرمی کوربین از برنامه هسته ای ایران و اعتراض به رفتارهای استعماری بریتانیا علیه ایران در جریان حضور وی در 35 امین جشن سالگرد انقلاب ایران را در جهت ظهور ایران‌گراییِ نوین در سپهر سیاسی بریتانیا تعبیر می‌کند.

دیلی تلگراف معتقد است روابط چپ‌گرایان منجمله جرمی کوربین با نهادهای اسلامی و ضداسرائیلی بریتانیا به حدی است که بسیاری او را "رهبر حزب کارگر مسلمان انگلیس" خطاب می‌کنند.

اگرچه بعید است دستگاه سلطنت در کشوری که یکی از احزاب اصلی‌اش تا این اندازه چپ‌گرا است، آتیه‌ای داشته باشد اما در هر صورت آقای کوربین تصمیم دارد برای به لرزه درآوردن مهم‌ترین ستون تبعیض طبقاتی در بریتانیا یعنی همان اشرافیت سنتی و سیاست فرسوده‌ی ناکارآمد، ستونی از مطالبات جدید مردمی را عَلَم کند، البته اگر ترورها و توطئه‌های سیاسی طبقه حاکم او را امان دهد.

ابراهیم حسین‌بر

info@estoun.org - hosseinbor@live.com

..............................................................................................................................................................................................................................

بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون

ئاکام نیووز: به پلانی ئه گه ری هیرشی سه ربازی بو سه ر ئیران،زوری له چالاکانی دژی شه ر هه لویست ییان پیشان دا. به لام به شی له ئوپوزسیون به کرده وه که وتنه به ره ی لاینگرانی هیرش بو سه ر ئیران و توندتر کردنی گه ماروکان له دژی ئیران،لوبییان پیکده هینا ...

ئاکام نیووز: له کاتی دا که زوربه ی سیاسه تمه دارانی به ریتانیا،ئیرانییان به هه ره شه یکی گه وره بو سه ر به رژه وه ندییه کانی زلهیزانی روژئاوایی ده زانی و که سایه تیه کانی ئینگلیس له ئیران زوربه ییان به که سانیکی گه نده ل ده ناسران،سه رکه وتنی جیناحی چه پ و ریبه ری نوی حزبی کریکار که له فه زای راگه یاندنه کانی جیهان به "بوومه‌له‌رزه ی سیاسی " له پیکهاته ی ده سه لاتی به ریتانیا ده ناسرا،خالیکی هیوا به خش له میژووی هاوچه رخی به ریتانیا و پیوه ندی له گه ل ئیران دیته هه ژمار.

جرمی کوربین مانیفستی خوی له گورینی پیکهاته ی ئابووری به ریتانیا و دژایه تی له گه ل قه یرانی ئابووری،به میلی کردنی گواستنه وه ی گشتی و ووزه، گورینی سیاسه تی هه لاواردنی کار و به کارهینانی باشتری توواناکانی کریکاران،که م کردنه وه ی تیچووی ژیان له ریگه ی یارمه تی به گه شه ی ره وشی ژیان،بایه خ دان به قه یران و گرفتی نیشته جی بوون و کری خانوو،خزمه تگوزاری بیمه و نه خوشخانه،ریکخستنی سیسته می فیرکردن و که م کردنه وه ی تیچووی په روه رده و دابه شکردنی عادلانه ی داهات له نیوان شارومه ندانی به ریتانیا راگه یاندبوو.

کوربین یه کی له چالاکانی به ئه زموونی دژه جه نگ و چالاکی بواری مافی مروڤه،لیکدانه وه ی ناوبراو له داهاتوو،ده وره ی کوتایی هینان به بلریسم له به ریتانیایه،به لام ئه وه یکه ده بیته هوی نیگه رانی لایه نه سیاسیه کانی نه یاری کوماری ئیسلامی،هاوفیکری ئاغای کوربین له گه ل سیاسه تی ده ره وه ی ئیران و چاوکردن له ئیران وه کوو ولاتیکی کاریگه ر له پرسی ئاشتی جیهانیه،پرسی که به ته واوه تی پیچه وانه ی ئامانج،چالاکی و چاوه روانی ئوپوزسیونی ئیرانی دیته هه ژمار.

سیاسه تمه داریکی به ریتانیایی که زور به که می کراوات ده کات و به ووته ی روژنامه ی گاردیه ن، به ریشیکی کورت سیمایه کی نارازی و جیاوازی له چاو کاربه ده ستانی ئیستای ده سه لاتدار نمایشت ده کات، له ئیستا به پشتیوانی گه وره ترین سه ندیکای کریکاری پی ناوه ته مه یدانی به ربه ره کانی له گه ل ده وله تی میانه ره وی ئینگلیس. ناوبراوی له یه که مین ووتاری خوی له دووای راگه یاندنی سه رکه وتنی،پشتیوانی خوی له سادق خان،به ربژیری موسلمانی ئه م حیزبه بو هه لبژاردنی شاره وانی له نده ن راگه یاندووه.

که نالی بی بی سی فارسی له به رنامه یه ک دا له م باره وه، به بی گرینگی دان به پیشوازی به ربلاوی شارومه ندانی به ریتانی له کوربین و که سایه تییه سیاسیه کانی هاورای کوربین و بایه خ دان به هوکاری هه لبژاردنی خه لکی ئینگلیس و شیمانه ی به رنامه ی کاری هه لمه تی هه لبژاردنی ناوبراو، ته نها له سه ر رای ره خنه گرانی کوربین و جیاوازی روانگه ی ناوبراو له گه ل سیاسه ته کانی حیزبی میانه ره وی ئینگلیس ده روا.

مهدی په رپه نچی،پیشکه شکاری به رنامه به ئاماژه دان به نیگه رانی دیوید کامیرون،سه روک وه زیرانی به ریتانیا له سه رکه وتنی ریبه ری سه ره کی ترین حیزبی ره قیبی خوی، کوربینی به مه رترسی و هه ره شه بو ئاسایشی نه ته وه یی،ئه منیه تی ئابووری و ئه منیه تی بنه ماله یی ناساند.

کریس هدج، نووسه ری روژنامه ی تراس دیگ،هه لبژاردن و سه رکه وتنی کوربینی به شوکیکی گه وره له حیزبی کریکار و به شی له شورشی جیهانی له دژی دیکتاتوران، وه سف کرد و له و بروایه دایه که بویری ئاغای کوربین،ئه زموونیکه بو تاکره وی و خوبه زل زانینی ئه مریکا.

کریس هدج له سه ر هه لویسته که ی خوی ده لی: بیگومان خه لکی له سیاسه تمه داری که فله ستینیه کان به لوبی ئیسرائیل ده فروشی،پشتیوانی ناکه ن و به لکوو ده چنه پال که سی که نه یار و دژی شه ر و شه رخوازی،هه لاواردنی ره گه زی و ناعه داله تی بی.

پرسی فله ستین و پشتیوانی ئاشکرای ئاغای کوربین له وه یه کی له سه ره کی ترین نیگه رانی و دله راوکیه کانی میانه ره وانی ئینگلیسی و هه روه ها لایه نه سیاسیه ئیرانیه کانی هاوپه یمانی ئیسرائیله. نووسه ری مالپه ری تراس دیگ ـ truthdig ـ له م باره وه ده نووسی: پالپشتی ئه مریکا له ئیسرائیل و سیاسه ته نئولیبرالیه کانی که تیروانینی عه بووس و توندوتیژی و شه رخوازی له ئاست جیهان دا هه یه،ماشینی سه ربازی به ریتانیای به ئامیری به که لک نه هاتووی خوی گوریوه .

داخوازی دادگایی کردنی ئیسرائیل له پیوه ندی ده گه ل تاوانی جه نگی له دژی فله ستین،ره خنه گرتن له سیاسه تی شه رئه نگیزی ئینگلیس و ئازار و ئه زیه تی موسلمانان،داخوازی ده رکردنی به ریتانیا له هاوپه یمانی ناتو و راوه ستانی هیرشی ئاسمانی ئه م ولاته له ناوچه ی روژهه لاتی ناوه راست،دژایه تیکردن له گه ل ده ستیوه ردانی سه ربازی له سوریا،عیراق و ئه فغانیستان و پلانی له ناوبردنی چه کی ئه تومی ئینگلیس،له ژمره ی هه لویسته کانی جرمی کوربینه که نیگه رانی و تووره یی توندره وه کانی به دووای خویدا هیناوه.

ئاغای کوربین له هه لویسته کانی خوی دا ده لی: گه شه ی داعش له خورهه لاتی ناوه راست،ئه نجامی جه نگیکه که بوش و بلیر له سالی 2001 ده ستییان پیکرد و لایه نی سه رکه وتووی ئه م شه رانه،ته نها کارخانه کانی به رهه م هینانی چه ک و ته قه مه نی و ئه و که سانه ن که سه رچاوه کانی ئه م ناوچه یه به تالان ده به ن.

جرمی کوربین،هاوشیوه ی سیریزا له یونان و پودنوس له ئیسپانیا به شی له به رگری پر له ئیقباڵی جیهان له به رامبه ر سیاسه تی نیئولیبرالی و سیسته می سه رمایه داری و ئیمپریالیزمی ئه مریکیه.

ناوبراو ویرای جه ک ئیستراو ئه ندامی گرووپیکی پارله مانی بوون که سالی پار له دووای شه ش سال سه ردانی ئیرانییان کرد،ناوبراو زور جار ئاماژه ی به م بابه ته کردووه که یه کی له هه له کانی به ریتانیا له سوریا،به شداری پینه کردنی ئیران له هه ول بو چاره سه رکردنی قه یران بووه و له و باوه ره دایه که تووانای ئه م ولاته بو به رهه م هینانی ئاشتی له ناوچه که،له به رچاو نه گیراوه. جرمی کوربین خوازیاری هه لگرتنی گه ماروکان و گوشاری روژئاوا له دژی ئیرانه و ناوبراو هه روه ها له سه ر به شداری حیزب الله،حه ماس و ئیران له گفتوگوکان و دابین کردنی ئاسایش له روژهه لاتی ناوه راست دووپاتی کرده وه،که ئه مه ش بووه هوی هیرشی نه یاره کانی و له وانه ئوپوزسیونی ئیرانی.

سه روکی نوی حیزبی کریکار،ئه ندامی که مپینی هاوده نگی له گه ل فه لستینه و له دژی جیاوازی و هه لاواردن له ئیسرائیل چالاکی ده کات، کوربین پیشووتر یه کی له هاوکاران و کارناسانی که نالی پرس تی ڤی و نزیکترین سیاسه تمه داری ئینگلیسی به کوماری ئیسلامی ئیران دیته هه ژمار کردن.

ئاغای کوربین هه روه ها به ئاماژه به بنکه و نوسینگه ی هه والنیری بی بی سی رایگه یاندووه: راگه یاندنه فه رمی و نه ته وه یه کان نابی بکرین به ئامیری داگیرکاری و پروپاگاندای به ریتانیا به لکوو ده بی له خزمه تی به رژه وه ندی گشتی دا به کار بهینرین.

به م حاله وه شروفه کاری به شی فارسی بی بی سی له کاردانه وه به هه لبژاردنی جرمی کوبین وه کوو ریبه ری نوی حیزبی کریکاری به ریتانیا و کاریگه ری له سه ر ره وشی سیاسی ناوچه که،هه لویستی ئوپوزسیونی ئیرانی به ناره زایه تی له ئاست ئه م پرسه ناو لیبردووه.

هیمن سه یدی ده رباره ی کاریگه ری ئیسرائیل له م گورانکارییه ده نووسی: ویرای ئه وه یکه کرده وه کانی ئیسرائیل له سالانی رابردوو له روانگه ی زوری له چاودیرانی بی لایه ن تاوانی ئاشکرا ناسراوه،لوبی لایه نگرانی فه لستین له نیوان ئوپوزسیونی ئیرانی به قه د قه باره ی ره وتی ئه ورووپی که جرمی کوربین یه کی له ریبه رانی ئه و ره وته یه،به هیز نیه،سه ره رای ئه مه چه ندین راپورت له سه ر نزیکی به شی له که سایه تیه کانی ئوپوزسیون له ئیسرائیل و سعوودیا،چالاکانی بواری مافی مروڤی ئه ورووپایی به لایه نه سیاسیه کانی ئیرانی ره شبین کردووه.

له ماوه ی چه ند سالی رابردوو،به هینانه ئارای ئه گه ری هیرشی سه ربازی بو سه ر ئیران، زوری له چالاکانی دژ به جه نگ له وانه جرمی کوربین، له به رامبه ر ئه گه ری سه رهه لدانی ئه م شه ره هه لویستییان وه رگرت. به لام ئه وه یکه ئه م دژایه تییه ی زیاتر روون تر کرد، هه لویست و کرده وه کانی به شی له ئوپوزسیونی نه یاری کوماری ئیسلامی بوو که به کرده وه که وتنه به ره ی لایه نگرانی هیرشی سه ربازی بو سه ر ئیران و بو توندتر کردنه وه ی گه ماروکان،که وتنه پیکهینانی لوبی.

شروڤه کاری بی بی سی به تانه لیدانی خوی به رامبه ر به ئوپوزسیونی رادیکال ده نووسی: دریژه کیشانی ئه م سیاسه ته ی ئیستا و به تایبه ت په نا بردن بو ئه و هیزانه ی که شه رعیه تی پشتیوانی له بزووتنه وه ئازادیخوازیه کانییان نیه،بوته هوی ریسوایی و چوونه په راویزی ئه م ره وته، له ئاکام دا ئوپوزسیون بو دریژه ی پیدان به ژیان و ته مه نی خوی ده بووا بکه ویته بیری پیداچوونه وه به سیاسه ته کان و هه روه ها تیمار کردنی سیمای خوی و دوور که وتنه وه له ولاتانی پشتیوانی جه نگ.

جرمی کوربین مه به ستی ئه وه یه ماڵیاتی ده وله مه نده کان زیاتر بکات، ناوبراو هه ره شه یه کی جیدی بو سه رمایه داران له وانه مه لکه ی به ریتانیا و بنه ماله ی سه لته نه تی و لاینگرانی ئه مریکا دیته هه ژمار، هه روه ها له م رووه وه که ناوبراو له گه ل ده ستیوه ردانه کانی داگیرکه رانه و ئیستعماری مودیرن له ولاتانی تر و تیچووی سه رسوورهینه ر دژایه تی ده کات،ئه گه ری برینی پالپشتی دارایی ده وله تی تازه کاری ئینگلیس،ئه و گرووپانه ی که پالپشتی ده کرین له وانه به شی له ئوپوزسیونی ئیرانی خستوته نیگه رانی و دله راوکی قوول و جیدیه وه.

له سه ر ئه وه یکه هه‌ڵته‌زینه‌وه‌ ی میلی ئیران رایگه یاندووه، کومه لیکی به رین له ژووره کانی بیرکردنه وه و لوبی له روژئاوا له سه ر په ره سه ندنی هه ستی دژ به ئیران قورغ کراوه ته وه،هه ندی دامه زراوه له وانه به رگری له دیموکراسی،دامه زراوه ی واشینگتون، و ئه مریکه ن ئینترپرایز،له ژووره بیرکردنه وه دیاره کانی لاینگری شه ر و گه مارون که به دامه زرانی ئیرانیه دیاره کان له راگه یاندن و که ناله فارسی زمانه کان،شه رعیه ت ده به خشه ن به پروپاگاندا و ته بلیغاته کانی خوییان ده رباره ی ئیران.

کارمه ندانی ئیرانی ئه م دامه زراوانه که به ووته ی میلی ـ مه زهه بیه کان به شیکی گرینگ له ئوپوزسیونی ئیرانین،له فه زای ئینگلیسی زمان و کور و کوبوونه وه روژئاواییه کان سه رقالی هه ول بو زیاترکردنی گه ماروکان و هیرشی سه ربازی بو سه ر ئیران به چری له هه ول دان و بوون به پاساوهینه رانی چاوه روانی به دیهاتنی به لینه کانی روژئاوا.

له م رووه وه،به ره ی ریفورم خوازه کانی حیزبی کریکاری ئینگلیس که جرمی کوربین ریبه رایه تی ده کات و خوازیاری گورینی پلانه کانی روژئاوایه،گرفتیکی جیدی له به رده م ریگای پر له به ربه ستی ئوپوزسیونی ئیرانی دیته هه ژمار. هه ندی له لایه نه ریفورم خوازه کان هه لویسته کانی ناوبراو به باش نازانن و به ره ی سه لته نه ت خوازه کانی دانیشتووی ئینگلیس به راشکاوی له به هیز بوونی چه په کان له پیکهاته ی سیاسی به ریتانیا و پیوه ندی ده گه ل حکومه تی ئیران،ناره زایه تی خوییان ده ربریوه .

له لایکی تره وه پرسی مافی مروڤ و لیکدانه وه ی جیاواز و پیچه وانه له م پرسه،له گرینگترین خاله کانی پشت به ستنی ئوپوزسیونی ئیرانی له ئاست به ده ست هینانی به رژه وه ندی و درووست کردنی گوشار بو سه ر حکومه تی ئیرانه. پارله مانی ئینگلیس له رابردوودا زور جار له م ریگایه دا له گه ل گرووپه دژبه ره کانی نه یاری کوماری ئیسلامی له وانه موجاهدینی خه لق هاوری و پشتیوان بووه،به م حاله وه سه رهه لدانی که سایه تی چه پ له نیوان نوینه رانی ئینگلیس و خوشه ویست بوونی گشتی ئه م که سانه،مه ترسی نزیک و له ناکاوی گورینی پیکهاته ی سیاسی ناوه نده بریار به ده سته کان له به ریتانیای به دوواوه بووه.

هه لویسته کانی ئاغای کوربین و تیمی بیرمه ندی هاوری ناوبراو له ئه گه ری به ده ست هینانی سه رکه وتن،بیگومان به گورانکاریه کی قوول له پیکهاته ی رزیوی پاشایه تی به ریتانیا به دووای خوی دا ده هینی. به تایبه ت تیروانینی بی وینه ی ناوبراو له ئاست ئیران له وانه دیمانه ی له گه ل کانالی راشاتووده ی که له و بروایه دایه که : ده بی راستیه کانی کومه لگای ئیران نه حه تمه ن به سوو ئیستیفاده و به کارهینانی بابه ت و پرسی مافی مروڤ بناسین و لی تیبگه ین،تاکوو بتووانین له سه ر ئه م پیناسه یه به دیالوگ و گفتومانی بو ئاشتی بگه ین، پیوه ندی لاوازی ئیران و به ریتانیا پی ده نیته قوناغیکی نوی و له ئاست هه لپه ساردن و وه لانانی زوری له سیناریو کونه کانی باله توندره وه کانی هه ردوو لا کاریگه ر ده بی.

ئه ندرو گیلیگان، نووسه ری روژنامه ی ده یلی تیلگراف به ئاماژه به چه ندین دیدار و چاوپیکه وتنی کوربین له گه ل ریبه رانی حماس ده نووسی: بیگومان ناوبراو که سیکی دژه جووله که نیه به لام وه بیر هینه ره وه ی سیما شورشگیره کانی ده هه ی ۱۹۸۰ی زایینی له دژی هه لاواردن و جیاوازی ره گه زییه، نووسه ر هه روه ها پالپشتی کوربینی له به رنامه ی ناوه کی ئیران و ناره زایه تی به هه لسوکه وت و کرده وه داگیرکاریه کانی به ریتانیا له دژی ئیران له ئاکامی به شداری ناوبراو له 35مین سالیادی شورشی مه زنی ئیران له سه ر سه رهه لدانی ئیران گه رایی نوی له ئاینده ی سیاسی به ریتانیا وینا ده کات.

ده یلی تیلگراف له و بروایه دایه که پیوه ندی چه په کان له وانه جرمی کوربین له گه ل ناوه نده ئیسلامیه کان و دژه ئیسرائیلی به ریتانیا تا راده یه که که زوربه ی ناوبراو به سه روکی حیزبی کریکاری موسلمانی ئینگلیس،ناو لی ده به ن.

ئه گه رچی نامومکینه ده زگای سه لته نه ت له ولاتی دا که یه کی له حیزبه سه ره کیه کانی تا ئه م راده یه چه پ خوازه،دوواروژیکی هه بی به لام له هه ر حاله ت دا ئاغای کوربین مه به ستی وایه که به و له رزانه وه ی گرینگترین ستوونی هه لاواردنی چینایه تی له به ریتانیا واته هه مان ئه شرافیه تی سونه تی و کلاسیک و سیاسه تی رزیو و دوواکه وتووی گه نده ل،ریزی له داخوازیه تازه کانی خه لکی بخاته به رده م،هه لبه ت ئه گه ر تیرور و پیلانه سیاسیه کانی چینی ده سه لاتدار مه ودای ناوبراو بده ن .نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها